Trampolína pro děti není nebezpečné nářadí

O trampolínách kolují mezi lidmi převážně zvěsti pozitivní, je to dáno jejím příznivým zdravotním dopadem z mnoha hledisek, především v souvislosti s podporou lymfatického systému, krevního oběhu, nervové soustavy, a procvičováním většiny svalových partií. Objevily se však i protichůdné názory, které tyto výrobky zavrhují jako nářadí nebezpečné v souvislosti s těžkými úrazy.siluety skákajících postav dětí.png

Skákání a úrazy

Pediatrická akademie ve Spojených státech vydala před několika lety prohlášení, že využívání trampolín zvyšuje nebezpečí těžkých úrazů, šlo však o vyjádření odborníků, kteří s klapkami na očích varují před tímto nářadím, aniž by zmiňovali skutečnou příčinu problematických situací. Je to jako kdybychom varovali lidstvo před vařením pokrmů na elektrickém či plynovém sporáku z důvodu nebezpečí popálení a opaření.
Je známo, že v zámoří je většina obyvatel obézních, zvláště dětí a mladistvých, a že jejich fyzická kondice, ohebnost a obratnost se výrazně snižuje v důsledku nedostatku pohybových aktivit. To pak přispívá nejen k úrazům na trampolínách, ale i k pádům z bicyklu, in-line bruslí, skateboardu a mnoha dalších potenciálně nebezpečných sportovních pomůcek.
Dalším problematickým faktorem je nedostatečné zabezpečení nářadí. Většina úrazů se stává tam, kde lidé podceňují zabezpečovací prvky, jimiž jsou ochranné sítě a kryty pružin. Velmi také záleží na jejich provedení a funkčnosti, musí jít o materiál odolný vůči UV záření a s patřičnou pevností. chlapec při výskoku u fontány.jpgNeměli bychom také podceňovat samotnou nosnou konstrukci z ocelových trubek, která musí být pevně ukotvena k zemi buď jako samonosná, nebo s pomocí kotevních kolíků.
K poškození zdraví vede také nedodržování bezpečnostních pravidel pro pohyb na trampolínách pro děti https://www.goodjump.cz/detska-trampolina-s-ochrannou-siti, zvláště těžká poranění vznikají při dovádění dětí ve skupinách, nebo osob v rozdílných váhových kategoriích. Cvičení by měla správně provádět jen jedna osoba ve vhodném přiléhavém oděvu, naboso, bez předmětů v kapsách, náramků, řetízků, a také bez žvýkačky nebo potravy v ústech.