Jak vyzrát nad nespavostí

Nespavost je civilizační choroba, kterou trpí mnoho z nás. Pokud se i vy v noci často probouzíte, nebo se budíte velmi brzy, či nemůžete večer usnout, je možné, že jí trpíte také. Poruchy spánku snižují kvalitu našeho života a negativně ovlivňují naše denní aktivity. Tento problém vyvolává řada faktorů, které můžeme snadno odstranit my sami. Pokud se nám to nepovede a nespavost u nás stále převládá, pak je již potřeba se zamyslet, zda by nebylo vhodné řešit to s lékařem.

Špatné usínání
Spánek většinou nepřichází po náročném dni nebo při očekávaném stresu. Potom více přemýšlíme a oddálíme si tak klidné usínání. Pro řešení tohoto problému nejčastěji sáhneme po prášku na spaní. Ale abychom spali dobře i bez těchto léků, je vhodné dodržovat správný režim po celý den. Vhodné jsou i večerní rituály, které navozují klidné usínání.

Brzké probouzení
Pokud se budíme příliš brzy a už nemůžeme usnout, jde nejspíš o projev deprese. Tuto poruchu je vhodné řešit s lékařem, který doporučí vhodnou léčbu.

Noční probouzení
Každý z nás se v noci několikrát probouzí, většinou si to ale ráno vůbec nepamatujeme. Pokud jsme si ale vědomi, že se probouzíme vícekrát než třikrát, nebo jsme během noci dlouho vzhůru, jde také o spánkovou poruchu, kterou doporučujeme řešit s lékařem.

Prevence proti nespavosti
Je důležité se zamyslet, zda můžeme sami udělat něco pro to, abychom si zlepšili spaní a odstranili naši nespavost. Je vhodné začít všechny faktory odstraňovat co nejdříve, protože odkládáním problémů je stejně akorát více prohlubujeme.

Zamyslíme se tedy nejen nad denními aktivitami, zda například příliš nesportujeme, ale i nad tím, zda chodíme pravidelně spát a zda vstáváme ve stejný čas. Snažíme se také vyvarovat nadměrnému stresu i problémům v práci či rodině. Pokud si vytvoříme kladné návyky pro dobré spaní, neměli bychom mít v budoucnu problémy s nespavostí.