Pýcha předchází pád

Máte pocit, že Váš život je velmi všední a jste jako lidé velmi průměrní? Máte běžnou práci, běžné vzdělání a běžný příjem? Nejste výrazně talentovaní? Neumíte příliš oslnit? Rozhodně není důvod se tím trápit.
Život je o všedních záležitostech a o malých radostech. I se zdánlivě běžným životem můžete mít zdravé sebehodnocení a sebeúctu. Život v plnosti není přece o pozlátku, které fascinuje především mladé lidi.

Nemusíte být bohatí, nemusíte mít úžasnou kariéru a Váš život může přesto být velmi šťastný a spokojený. Zní to jako klišé, ale je to tak.
Napadlo Vás někdy, jak vznikají zoufalci, kteří končí jako lidé závislí na alkoholu nebo jako bezdomovci? Nezřídka jsou to právěvelmi úspěšní lidé, respektive lidé, kteří bývali velmi úspěšní.
 

Vysoký životní standard

Lidé, kteří měli vše, nač si jenom vzpomněli a o čem mnozí jen sní. Bez obtíží vystudovali školu, našli si prestižní zaměstnání, vysoký příjem, pořídili si nákladný a luxusní byt, koupili si fajnový vůz. A pak přišla životní krize. Uveďme pro příklad, že přišli o to své prestižní zaměstnání. Obratem si sice našli novou práci, ale ta nedosahovala takového věhlasu.

Člověk navyklý na životní standard by to vnímal možnás jistou dávkou mírné nelibosti, ale člověk navyklý na nadstandard a vysoké sebehodnocení to vnímá jako frustraci, kterou lze dočasně řešit alkoholem. Vysoké životní nároky zase půjčkami a cesta do pekel je odstartována. Samozřejmě zdaleka ne každý člověk, který je zvyklý na vysoký životní standard a společenský status tak dopadá, ale není to žádnou výjimkou.

Zkrátka a dobře, člověk musí umět stoupat, ale měl by umět unést i životní pády, protože bez nich to nejde a byla by velká škoda, kdyby lidé měli mít zkažený život jen proto, že jejich život přestal být hvězdný a měl být jen zdánlivě průměrný.