Začínáme včelařit

Včely jsou nepostradatelnými zástupci hmyzí říše. Bez jejich existence by neexistoval na naší planetě život. Díky své pilné práci při opylování přispívají k rozmnožování rostlin.
 
S touhou po trávení aktivního života a udržování zdravého životního stylu se stále více lidí poohlíží po zdravějších alternativách ve stravování. Řepkový cukr nahrazujeme jinými sladidly rostlinného původu a právě med, který produkují včely, zaujímá mezi nimi důležité postavení. Pořiďte si včelstvo a budete jej mít dostatek i vy.
 
Pro začínající včelaře je potřeba se zmínit o výhodách a nevýhodách tohoto koníčku.
 
Výhody:
·         Ke včelaření nepotřebujete půdu. Stačí mít pár metrů volného pozemku. Pokud pozemek nemáte, zkuste se s někým domluvit, zda byste svoje úly nemohly umístit na ten jeho.
·         Včelaření nezabere mnoho času.
·         Pokud budete mít včely na své zahradě, brzy se díky jejich práci dočkáte i vyšší úrody.
·         Nejcennějším produktem, který včely produkují, je med. Pokud budete mít úlů více, můžete se pustit do jeho prodeje a vydělat tak nějakou korunu.
·         Včely jsou nesmírně zajímavá stvoření, jejichž výzkum neutichá a stále se o jejich životě dozvídáme nové informace. Práce s nimi vás bude bavit.
 
Nevýhody:
·         Každý z nás už asi dostal od včely žihadlo. Pokud vám jediné píchnutí způsobuje silné alergické reakce, tento koníček pravděpodobně pro vás nebude to pravé.
·         Zvažte přítomnost alergie na včelí bodnutí u vašich příbuzných. Pokud vás často navštěvují, umístěte úly tak, aby byl kontakt včel s alergiky minimální.
·         Problémem mohou být i sousedi. Dříve než si založíte úly, konzultujte vaše přání s nimi. V sezoně mohou být létající včely komplikací, natož pak, když se rojí na sousedově jabloni. Komunikujte a vyhnete se tak zbytečným nepříjemnostem.
 
Včelaření vás láká a chcete se do něj pustit naplno? Nezbývá nic jiného, než se pustit do studia literatury, či internetu. Nebo kontaktujte nejbližšího včelaře, zda by vás nezaškolil a nepomohl v začátcích.
 
Tak jako každý koníček vyžaduje včelaření určité investice, jak finanční a vědomostní, tak i časové. Pokud ale vytrváte, stane se vám toto hobby vášní a obohatí váš život.