Chalupář versus vesničan

Víte, jaký je rozdíl mezi ruční kosou a motorovou sekačkou? Ted asi mnozí z Vás kroutí hlavou a pochybují o mém zdravém rozumu. Tak ještě jednou.

Jste chalupář. 
–         Řeknete si – konečně se nemusím vláčet s kosou a můžu si jen tak celé sobotní dopoledne popojíždět se sekačkou.

Jste stálý obyvatel vesnice.
–         Máte na věc jiný názor – zase přijedou chalupáři a budou celé sobotní dopoledne dělat kravál se sekačkami. Dal bych jim kosu, ať ukážou, co dovedou. Už víte, kde je ten rozdíl?
orba s koňmi

Komu se nechce pracovat, ať vynalézá

Říká se, že spousta vynálezů vznikla vlastně z toho důvodu, že je člověk líný tvor a chtěl si usnadnit práci. U vynálezu sekačky to asi platí. Prvnímu, komu se nechtělo otáčet se s kosou a hodlal s tím něco udělat, byl Edwin Budding, roku 1825. Pocházel, jak jinak, ze země dokonalých trávníků, z Anglie. Jeho sekačka, patentovaná o tři roky později, změnila dokonce pravidla některých sportů.

Najednou byl trávník posekaný trochu jinak, dokonaleji, a tak se musela zdokonalit pravidla nejznámějších sportů
·        fotbalu
·        tenisu
sekačka na trávu
První sekačku táhlo zvíře, člověk sám nebo se zapřáhla za traktor.Později dostala motor, ještě později elektrický pohon. Sekačka se dál vyvíjela, až z ní vznikl například křovinořez. Také velice důležitý, a tak trochu otravný pomocník člověka.

Ještě dlouho budeme klepat kosu

Možná by si člověk myslel, že díky této technice zanikne původní žací prostředek – kosa – docela. Není to pravda. Je to stále žádaný pomocník, například tam, kde není zaveden elektrický proud. Tam by to šlo s elektrickou sekačkou dost ztuha. Klepat kosu tedy můžeme dál. I tu skutečnou i zimou. Víte, proč se tohle rčení používá?
sekání kosou
Při naklepávání kosy vzniká podobný zvuk, jaký vychází z našich čelistí, když je nám zima. A mimochodem, kosa není jednostranně použitelná. Stačí si jen vzpomenout na husity, kteří s ní uměli i bojovat. Co myslíte, zvládli by to se sekačkou?

4.8/5 - (5 votes)