Čeho se týkají zemní práce Praha?

https://www.zive.cz/nesmysl/at-1026078/default.aspx

Projíždět Prahou, a zvláště vlastním autem, může být někdy celkem dobrodružství. A to hlavně pokud do našeho hlavního města zavítáte pouze občas a příliš se v něm neorientujete. Nastávají potom kuriózní situace, kdy vás navigace vede určitou ulicí, jen abyste zjistili, že na ní probíhají opravy a je neprůjezdná.

oprava silnice

Není pochyb o tom, že má zemní práce Praha opravdu hodně rozesety po celé své ploše. Proč se ale provádějí? Důvodů může být několik. Může se jednat například o opravu vozovky či chodníku poškozeného opotřebením či nehodou. Nebo může jít o rekonstrukci a přidání například nových parkovacích míst.

Ať už je důvod jakýkoliv, je jasné, že veškeré tyto práce jsou hlavně k nelibosti jak obyvatel, tak návštěvníků. Omezují totiž jejich možnost dostat se ke svému cíli nejkratší cestou a je pravda, že je třeba někdy volit opravdu velké objížďky. Zvláště turisté se pak mohou docela dobře ztratit.

Není tedy divu, že se každá takováto akce setkává s nelibostí. Je tedy nutné si položit otázku: jsou tyto práce opravdu nezbytné? Nebo se dělají jen proto, že to byl nápad nějakého úředníka, který potřeboval vykázat činnost?

Pravdou je, že jako všechno, i opravy vozovek i chodníků se řídí zákonem. Ten jasně stanovuje, ve kterých případech je nutná oprava. A musíme přiznat, že většina akcí je vcelku ku prospěchu všem. Potíž je pouze v tom, že někdy trvá poměrně dlouho, než se dokončí.

přivážení materiálu na stavbu

Samozřejmě se také stane, že výsledkem oněch prací je naprostý nesmysl, který místo zlepšení dopravní situace ji spíše zhoršil. A nutno poznamenat, že toto se neděje jen v Praze, nýbrž i prakticky ve všech ostatních městech. Ta ale nejsou tak velká a tak je počet zemních prací za rok samozřejmě nižší. Tím pádem se také zdá, že i v poměru k velikosti jich je méně.

Není to však pravda. Praha bývá rozkopána právě proto, že stojí na velké ploše a je tudíž větší šance, že se něco rozbije, zastará či opotřebuje. Navíc je třeba uvážit to, že zvláště kanalizační síť už je poměrně zastaralá, je tedy třeba jednak její postupná výměna, a jednak je větší pravděpodobnost, že se něco rozbije.

Jaká je tedy rada, pokud jedete do Prahy, zvláště pokud vyrážíte autem? Rozhodně si těsně před cestou stáhněte do navigace aktualizace s přehledem všech uzavírek. Věřte, že vám to rozhodně usnadní život.