Dýchejte dobře

V dnešní době nám nepřijde nijak divné, pracovat v klimatizovaných budovách. V některých moderních novostavbách nemáme ani možnost otevření oken a vyvětrání . Je sice pravda, že v horkých letních dnech klimatizaci většina z nás uvítá, ale pro naše dýchací ústrojí není příliš zdravá. Vysušuje sliznice, pokožku a prudké výkyvy teploty nám také nesvědčí.
mraky na obloze.jpg
Abychom svému tělu dopřáli, to co potřebuje, měli bychom se naučit alespoň správně dýchat.
Správné dýchání bychom měli využívat hlavně při pobytu na čerstvém vzduchu, aby se naše plíce, srdce a ostatní vnitřní orgány dostatečně okysličili. Nesprávné dýchání nám totiž může přinést řadu zdravotních problémů.
Asi převážná většina z nás dýchá naprosto automaticky. Nepřemýšlíme o tom, zda dýcháme správně, jaké tělesné pochody můžeme obyčejným dechem ovlivnit. Možná máme pocit, že na tom jak dýcháme, nezáleží.
Všichni ti, kteří cvičí jógu, by nás vyvedli z omylu. Správné dýchání, je životně důležité. Může nám pomoci odbourat bolesti hlavy, zad, únavu i nedostatek energie. Jogíni dýchají břišním dechem. Neměli bychom dýchat rychle a povrchně, ale měli bychom se soustředit na pomalý a hluboký dech. Výdech je vždy delší než nádech. Chce to trochu cviku, ale správnému dýchání se naučit rozhodně dá.
dívka na čerstvém vzduchu.jpg
Najděte si klidné a příjemné místo. Lehněte si na břicho a ruku si položte na pupek a druhou na oblast mezi prsy. Nadechujte se pomalu do břicha, měli byste cítit, jak se vám břicho a postupně i hrudník začnou zvedat. Trénovat správné dýchání můžete kdykoliv a kdekoliv. Nezapomeňte, že brániční dýchání je velmi důležité. Tímto dýcháním využíváme plnou kapacitu plic a tím předcházíme riziku srdečních chorob. Brániční dýchání je také přínosné pro odbourání stresu a pocitu tělesného napětí. Zklidňuje naší mysl a pomáhá navodit lepší spánek.