Skákal pes, nebo i něco víc?

Děti jsou založeny rozdílně, mají různé typy inteligence, různé předpoklady, sklony a zájmy. Možná, že zrovna vaše dítě nemá talent a Paganini ani Špinarová z něj nikdy nebude, ale hudba sama o sobě rozvíjí sluch, vnímání, prožívání a potažmo i celou osobnost každého člověka. Proto není od věci s ní dítě seznamovat od raného dětství.
malá kytaristka

Prenatální období

Miminka v děloze jsou schopna vnímat mnohem více, než si dovedete představit. Proto v těhotenství poslouchejte hudbu a zpívejte. Sluch jako tako takový má miminko vyvinuto v sedmém měsíci, ale již mnohem dříve vnímá pocity a vlny, které hudba přináší. Také proto volte hudbu k poslechu klidnější, např. klasickou či jazz, zpívat pak můžete veselé, rytmické písničky.
batole s bubínkem

0 – 3 roky

Už od narození děťátku zpívejte ukolébavky. Nevymlouvejte se na to, že neumíte zpívat, miminko bude vděčné za příjemnou atmosféru, kterou tichým pobrukováním vytváříte. Můžete také vytvořit určité rituály – písnička k jídlu, ke koupání, …

Jakmile je kojenec trochu starší, seznamte ho s tleskáním, nechte jej „hrát“ na hudební nástroje, klidně postačí dvě lžičky. Stále zpívejte, nejvhodnější volbou jsou dětské a lidové písničky. Nestyďte se s dětmi ani tancovat, hudba a pohyb jsou úzce propojeny.

3 – 7 let

Nenuťte dítě zpívat násilím, jděte příkladem. Chtít, ať dítě na kameru zpívá jako Pavarotti, když od vás v životě neslyšelo ani tón, nebude fungovat. Hravou formou trénujte písničky, které děti zpívají ve školce, přidávejte další klidně i po domácku vyrobené nástroje. Nebojte se začít dítě seznamovat s různými druhy hudby. Můžete mu pustit africkou či japonskou, nechte ho zažít rozdíl mezi discem, rockem a jazzem.
dítě u piána

7 – 12 let

Pokud jste si všimli, že vaše dítě má k hudbě nějaký vztah a není, co se týče melodie a rytmu, úplně levé, můžete ho zkusit zapsat do základní umělecké školy nebo klidně k nějakému soukromému učiteli. Zvažte, pro jaký nástroj se dítě hodí, a berte v potaz také jeho touhy. Existují také speciální hudební kluby, jeden z nich je založen Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy .

13 let a výše

V tomto věku pravděpodobně bude chtít vaše dítě s hrou na nástroj či zpěvem skončit, jediné světlé případy jsou hudebníci v spolužáky oblíbené kapele. Vy jako rodiče musíte rozpoznat, jestli jde pouze o lenost nebo nechuť z dlouhodobého závazku nebo opravdu dítěti hra na nástroj nic nepřináší. Snažte se dítě pozitivně motivovat, příliš ho nenuťte. Když přestane hudebku navštěvovat, svět se nezboří.

Pokud jdete dítěti příkladem, povzbuzujete ho a ukazujete mu hudbu jako příjemné odreagování a součást života vyrovnaného člověka, děláte pro něj maximum.