Využití sluneční energie, úspora financí

Fotovoltaické systémy jinak také systémy na využití sluneční energie jsou ideálním řešením pro objekty bez možnosti připojení k elektrickému vedení. Mohou se tedy stát alternativním zdrojem dodávek elektrické energie. Fotovoltaické panely nám poslouží stejně dobře i při ohřevu vody. Tento zdroj energie je šetrný k životnímu prostředí.

 panely na střeše

Solární systém je tvořen z fotovoltaických panelů pracujících na poměrně jednoduchém systému. Energie vyrobená dopadem slunce na panely nabíjí akumulátory a z nich je za pomoci měničů vyráběno napětí 230 voltů. Tuto energii můžete zcela využít pro vlastní spotřebu. Vybudování solárního systému vypadá na první pohled velice jednoduše. Nenechte se zmást a raději se obraťte na některou z odborných firem. Jelikož počáteční investice bude v řádu desítek tisíc a návratnost je poměrně dlouhodobou záležitostí, máte možnost zažádat si o dotaci. S žádostí o dotaci vám pomohou odborníci. Mimo jiné vám zajistí nejen kvalitu jednotlivých součástí, ale poskytnou i záruku a servis, popřípadě možnost celý systém měnit a rozšiřovat.
V neposlední řadě vám poradí, zda je váš objekt pro vybudování solárního systému vůbec vhodný. Je zapotřebí určit několik faktorůpolohu objektu, tvar a velikost střechy, počet komínů a střešních oken, ale důležité je také zastínění střechy okolními objekty nebo vzrostlými stromy.
solární energie


Pokud by nebylo možné dosáhnout plného výkonu solárního systému z některého výše uvedeného faktoru, neměla by instalace smysl.

Na trhu najdete řadu nabídek s různě velkými solárními systémy, které jsou vhodné i pro menší objekty, karavany nebo zahradní domky.

Poohlédněte se po akumulátorech, které budou schopné uchovat dostatečnou rezervu energie i pro případ špatného počasí, kvůli kterému se panely příliš nedobíjí. K plnému využití solárních systémů je důležitá i správná volba spotřebičů. Navrhněte si sami rozsah jejich použití už při plánování systému.