Moravský ráj

Z Pavlovských vrchů, tedy konkrétně ze Svatého kopečku jej krásně přehlédnete celý. Přičemž už prostor samotného rozhledu stojí za bližší pozornost. V necelých čtyři sta metrech nadmořské výšky lze spatřit spoustu chráněné květeny, či teplomilné druhy hmyzu, které mimo Jižní Moravu neuvidíte. Však je kopec také chráněnou přírodní rezervací. Mikulov má za sebou bohatou historii, což odráží četnost památek, které tu můžete zhlédnout. Ať už se nacházíte na historickém náměstí či putujete po naučné stezce židovskou čtvrtí, památky si Vás najdou.
Zámek Mikulov
Ve zmíněné židovské čtvrti můžete mimo jiné vidět na 45 stále stojících původních židovských domů, jež mají status nemovité kulturní památky. Raritu náměstí, také nemovitost, dům U Rytířů z šestnáctého století, bohatě zdobí scény z bible a antiky. Pokud jste však spíše sportovněji založeni, nezoufejte, ne zde. Pěší turisti si mohou vybrat z mnoha cílů jejich vášně. Mikulovská pahorkatina, Jeskyně Na Turoldu, Kozí hrádek a další krásná místa jsou každoročně cílem spousty turistů.

Opravdu krásná příroda a degustace vína, no nepatří to k sobě?

Místo ideálně spojuje pohybovou aktivitu s tím hlavním, co k tomuhle městu a celé oblasti patří – s vínem. Chráněnou krajinnou oblast Pálava, do níž Mikulov spadá, doslova „špikují“ naučné vinařské stezky. Například Mikulovská vinařská stezka je dlouhá 82 kilometrů a projedete po ní třeba Lednicko-valtickým areálem či přes hráz vodního díla Nové Mlýny. Tras, i těch náročnějších, respektive delších, zde však naleznete víc. Oblast čítá celkem na 30 dobře značených samostatných okruhů. Vysoká úroveň cykloturistiky je dána zejména nemalou finanční podporou Evropské unie. Chcete-li se projet do blízkého Rakouska, není problém, řada cyklostezek vede přes hranice.
pohled na Mikulov
Po všech zážitcích je samozřejmě nutné někde složit hlavu. Město na kvalitní noclehy není vůbec skoupé, z široké nabídky si vybere opravdu každý. Zadáte-li do vyhledávače „hotel mikulov“, budete mít z čeho vybírat. Luxusní s opravdu špičkovým servisem či ty s méně hvězdičkami, jsou Vám k dispozici. Neváhejte, jihomoravská perla čeká, přijďte a užijte si ji!