4 tipy, jak naučit dítě uklízet


Naučit děti uklízet – to je těžký oříšek, před kterým stojí s jejich příchodem na svět mnoho rodičů. Děti totiž velmi rády nepořádek vytvářejí, k jeho úklidu se až tak pozitivně však většinou nestaví. Přitom je úklid jednou z dovedností, která se jim v životě bude skutečně hodit a rozhodně se nevyplatí její důležitou úlohu podceňovat. Představte si totiž, kdo za vaše dítě bude jednou uklízet, až vyletí z mateřského hnízda a pečlivé ruce maminky najednou nebudou k dispozici? A nejen z tohoto důvodu je vhodné dítě učit uklízet již od útlého věku. Jenže, jak na to? Učte děti takovým způsobem, aby vždy rozuměli tomu, co po nich vlastně chcete.

Holčička dětský pokoj

Nemůžete sice malému batoleti složitě vysvětlovat, proč se v uklizeném pokojíčku bude cítit mnohem lépe, protože vám asi stejně dobře neporozumí, pokud ale samo pocítí, že hračky na svém místě se hledají mnohem jednodušeji, než pokud jsou poházené po celém pokoji, asi bude úklidu najednou rozumět více. Buďte pro děti také dobrým příkladem. Jak se říká, slova hýbají, ale právě příklady táhnou. Pokud tedy vaše ratolest uvidí, že vám samotným přijde úklid důležitý a snažíte pořádek udržovat také, budou vaše snahy mnohem lepší, než pokud mu budete jen rozkazovat, a přitom sami budete žít v nepořádku.

Hra matky s dcerou

A nakonec, snažte se dětem vysvětlit, že určitě nepotřebují vše, co vidí za výlohami obchodů a často ani to, co sami vlastní ve svém pokoji. Je totiž velmi důležité, aby v pokoji bylo jen takové množství hraček, kolik je skutečně ke spokojenému životu dítka potřeba. Nepotřebné hračky můžete darovat jiným dětem nebo je vyhodit. Hračky, které v pokoji ale i po třídění stále mají své místo, je vhodné roztřídit dle takového systému, kterému vaše dítě bude rozumět, a tedy mu nebude dělat žádný problém jej samostatně udržovat. Vhodné jsou například barevné boxy či plastové bedny, které svými barvami pokoj zároveň hezky prozáří a bude v něm najednou ještě pěkněji nejen díky tomu, že je hezky uklizen.