Aby byl domov domovem

Většina nás má nějaké bydlení, má kam se vracet z práce, kde se vyspat. Kolik z nás ale umí udělat své zázemí opravdovým domovem? Není to jednoduché. Běžné obývací prostory, zařízení bytu ani sebekrásnější vila neudělá to, abychom se zde cítili opravdu doma.  Mnoho z nás si tohle vůbec neuvědomuje. Domov je totiž především atmosféra, kterou nedělají jen zařizovací předměty, ale zejména osoby, které s námi prostor sdílejí.

žebřík u křesla

Na co si dát pozor

          Realizujte své bydlení jen s tím, kdo je s vámi na stejné vlně. Zabráníte tak neshodám, které budou narušovat harmonii vašeho bydlení.

          Začněte bydlet v prázdném prostoru. Postupem času sami uvidíte, co potřebujete a co vám schází. U mnoha věcí se ukáže, že je vlastně nepotřebujete a pořízení by bylo zbytečné a nepraktické.

          Interiér dotvářejte tak, jak vám velí srdce. Módní trendy jsou sice lákavé, ale ne vždy se v nich žije tak, abychom je mohli pokládat za domov.

          Volte pohodlné prvky, nechte prostor dýchat.

          Pokud můžete, nezapomeňte na zelené květiny. Dodávají do interiéru svěží atmosféru. Navíc zelená barva lahodí oku a uklidňuje.
králíček s holčičkou

          Dejte si poradit ve volbě barev. Možná se to nezdá, ale barvy dovedou navodit pocit domova velmi zdařile. Stačí, abyste barvám trochu rozuměli. Pokud nejste tak chytří, neváhejte poradit se u odborníků. Psychologové nebo designová studia vám tuto službu dobře splní.

          Nebojte se přinést si do interiéru třeba kousek nábytku po babičce. Připomene vám například dětství, evokuje ve vás zážitky, které jsou vám milé. Nevadí, že nejsou úplně nové a neošoupané.

          Nebojte se začlenit do interiéru vše, co máte rádi, i když okolí kroutí hlavou. Je to jen váš prostor a vy se v něm potřebujete cítit dobře a bezpečně.

Musíme si uvědomit, že domov je jen jeden a pokud si ho neumíme vytvořit, nikdo to za nás neudělá. Ani zařízení nevytvoří vše, co by domov měl mít. Důležitá je atmosféra, kterou domov dýchá, a tu mu můžeme vtisknout jen my a lidé, které tam budou žít.